Aktualności

„Kultura jest to zespół wartości, dzięki którym człowiek potrafi wydobyć ze siebie to, co ma najlepszego. Kultura to jakby zwierciadło duszy. Gdy nie ma kultury, to nikt nie widzi duszy, a gdy duszy nikt nie widzi, to dusza marnieje. Człowiek traci pamięć tego, kim jest.”
 
Słowa księdza profesora Józefa Tischnera posłużyły za motto spotkania członków Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” w Chrzanowie w dniach 28 i 29 października 2017 r.

Tegoroczna Majówka Tischnerowska odbyła się  22 kwietnia 2017. Spotkanie dla młodzieży należących do Rodziny Szkół Tischnerowskich odbyło się w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie a tematem byłą debata pt. „Co nam dał Tischner?” Wśród prelegentów wystąpili: Anna Dymna, Stanisława Trebunia – Staszel, ks. Andrzej Augustyński, ks. Przemysław Bukowski, Barbara Bandoła, Kazimierz Tischner oraz Wojciech Bonowicz – w roli prowadzącego.

Dnia 28 IX 2016 roku o 6:30 wyruszyliśmy na XVI Rajd Szkół Tischnerowskich.
Pod kierunkiem naszych opiekunów pana Sebastiana Drzewniaka i pani Małgorzaty Katry-Koziołek, pojechaliśmy autokarem w stronę gór zwanych Beskidem Wyspowym a  nasz rajd rozpoczął się na stadionie w Zalesiu. Dostaliśmy tam prowiant, by mieć siłę na ciężką i długą wspinaczkę.
Nie było łatwo, jednak w miłym towarzystwie czas płynął bardzo szybko. Oczywiście, nie można zapomnieć o postojach, w czasie których mogliśmy się posilić, zawrzeć nowe znajomości i nabrać sił na dalszą podróż.

Dzień Patrona obchodziliśmy 21marca. Uczniowie klas drugich przygotowali prezentację w ramach projektu „Poznajemy kulturę Podhala”. Uczestnicy projektu pokazali różne dziedziny podhalańskiej kultury. Można było poznać sanktuaria i kapliczki góralskie, posmakować oscypków, zobaczyć strój ludowy, posłuchać muzyki, przyglądać się tańcom, zapoznać się z charakterystycznymi cechami budownictwa góralskiego, wsłuchać się w zawiłości góralskiej gwary, a  przede wszystkim obejrzeć fragmenty filmu „Historia filozofii po góralsku”.

Ogólnopolski Konkurs "Tischnerowskie Ślady" to konkurs poświęcony życiu i twórczości ks. prof. Józefa Tischnera pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mieli możliwość  wyrażenia swojej interpretacji słów ks. Tischnera poprzez fotografię. W tej Edycji brzmiały one : „Być w „ojczyźnie” to „być sobą u siebie”. To jednak nie jest możliwe bez jakiegoś wyboru. „Ojcowiznę” się ma, „ojcowiznę” się otrzymuje, „ojczyznę” się również wybiera.”

Dnia 23.04.2016 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w debacie zatytułowanej „Wolność w sieci”, która odbyła się w Krakowie z okazji Dni Tischnerowskich.

EMILKA WYGRAŁA!
 
Po raz kolejny okazało się, że warto brać udział w konkursach Tischnerowskich.
Tym razem Emilka Jaśko z klasy III b wygrała konkurs przybliżający sylwetkę Patrona naszej szkoły – ks. prof. Józefa Tischnera organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Krakowie.
Mottem konkursu były słowa ks. prof. J. Tischnera:

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się pięcioro uczniów z klasy III b. Przemówienia, w których zawarte były refleksje na temat wybranej myśli ks. prof. J. Tischnera, napisali: Paulina Deluga, Emilia Jaśko, Aleksandra Kowal, Dawid Kułaga i Radosław Rozmus. Wszystkie prace były niezwykle dojrzałe i zawierały ciekawe przemyślenia. Z niepokojem czekaliśmy na informacje z Łodzi. Okazało się, że do finału zakwalifikował się Dawid Kułaga.

 
  Dnia 8 października 2015 roku rozpoczął się  Rajd Tischnerowski, który został zorganizowany przez Gimnazjum numer 2 imienia księdza profesora Józefa Tischnera w Zakopanem.

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Przedsięwzięcie skierowane zostało do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i przebiegało w kilku etapach. Jednym z działań był konkurs „Rozwiń myśl”, który skierowany został do gimnazjalistów. Należało napisać pacę literacką rozwijającą następującą myśl: „Widok z okien domu jest pierwszym widokiem człowieka na świat. Człowiek zapytany, skąd przychodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka.

Strony