NARODOWE CZYTANIE 2015 W CHRZANOWIE

6 września Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprosiła mieszkańców miasta do udziału w akcji literackiej Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.
Narodowe czytanie jest akcją ogólnopolską z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W poprzednich edycjach czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry i „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.
Jak co roku MBP w Chrzanowie przeprowadziła Narodowe Czytanie w formie happeningu bibliotecznego. Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie biblioteki krótkimi scenkami z „Lalki”, które odegrali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Chrzanowie. Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa grupa uczniów z klasy 3b. Kolejnym punktem był przemarsz wszystkich uczestników ulicami Chrzanowa przez plac Tysiąclecia na Rynek. Tam organizatorzy, czyli MBP we współpracy z MOKSiR-em oraz Muzeum w Chrzanowie przygotowali scenografię, w której skład wchodził sklep Wokulskiego, cukiernia, kwiaciarnia,  wszystkim towarzyszył prawdziwy kataryniarz, a urocze kwiaciarki przechadzały się wśród publiczności, sprzedając bukieciki kwiatów prosto z koszyczków. Cała scenografia miała przypominać Krakowskie Przedmieście w XIX –wiecznej Warszawie, gdzie toczy się akcja „Lalki”.
Zaproszeni goście czytali wybrane fragmenty „Lalki”. W tle dało się słyszeć melodię z serialu telewizyjnego „Lalka”. Spotkanie prowadziły panie z  biblioteki w towarzystwie narratorki, pani Olgi Piotrowskiej  nauczycielki z I  LO w Chrzanowie  oraz Bolesława Prusa, w którego wcielił się pan Zbigniew Klatka.
Cała impreza była bardzo udana, a mieszkańcy Chrzanowa zachwyceni.
Paulina Deluga